Dodajemy do boczku pokrojoną w plasterki kiełbasę i cebulę pokrojoną w kostkę. Podsmażamy wszystko doskonale, dodajemy na koniec koncentrat pomidorowy, mieszamy i wrzucamy całość do bigosu. Przyprawiamy bigos jałowcem, pieprzem, zielem angielskim, kminkiem i liściem laurowym. Dodajemy miód. Gotujemy bigos jeszcze chwilę, mieszając od czasu do czasu, aby się nie przypalił.
Bigos hultajski gotowy!
Nasze rady:
Wstawiamy bigos do lodówki po wystudzeniu i następnego dnia podgrzewamy 10-15 minut. “Przepalamy” bigos, będzie smaczniejszy. Możemy podgrzewać bigos jeszcze 2-3 razy, dopiero wtedy nabierze mocy i koloru. Dlatego bigos gotujemy dwa – trzy dni przed podaniem na stół. Dobry bigos potrzebuje czasu.
Jędrzej Kitowicz, historyk i pamiętnikarz pochodzący z Wielkopolski, żyjący w XVIII w, przedstawił w dziele “Opis obyczajów za panowania Augusta III” bigos zwany hultajskim. W rozdziale “O potrawach staroświeckich” czytamy: “W pierwszym zwyczaju staroświeckim, na początku panowania Augusta III jeszcze trwającym, nie było zbyt wykwintnych potraw. Rosół, barszcz, sztuka mięsa, bigos z kapustą, z różnego mięsiwa kawalcami, kiełbasą i słoniną, drobno pokrajanymi i z kapustą kwaśną pomięszanymi, i nazwano to bigosem hultajskim…”. Jest więc bigos bardzo starą potrawą pochodzącą z kuchni polskiej, naszą narodową dumą!
Yo Make również polubił
“Napoleon w szklance”: wszystko, co musisz zrobić, to polizać palce.
Woda Imbirowa: Naturalny Napój Wspomagający Spalanie Tłuszczu
Sekret zmiany koloru hortensji: Jak woda wpływa na ich barwę
Oto przepis na super szybkie paluszki do pizzy, które przygotujesz w kilka minut i masz gwarancję, że nie zostanie im nic!