Przygotowanie:
Podsmażenie wątróbki: Umyj i pokrój wątróbkę na mniejsze kawałki. Podsmaż ją z pokrojoną cebulą i czosnkiem na maśle klarowanym lub smalcu. Możesz dodać odrobinę wina na patelnię.
Gotowanie mięsa i warzyw: Umyte mięso (bez wątróbki) pokrój na kawałki, włóż do garnka i zalej wodą, tak aby było przykryte. Dodaj warzywa (bez czosnku i cebuli), liście laurowe, ziele angielskie, sól i pieprz. Gotuj do miękkości.
Namaczanie bułki: W pozostałym rosole namocz czerstwą bułkę.
Mielenie: Ugotowane mięso, warzywa (bez wywaru), wątróbkę z cebulą i czosnkiem oraz namoczoną bułkę zmiel 2-3 razy (możesz użyć maszynki do mięsa lub blendera z nożami).
Mieszanie masy: Do zmielonej masy dodaj jajka, gałkę muszkatołową, majeranek, paprykę, sól i pieprz, startą skórkę pomarańczową (opcjonalnie). Wszystko dokładnie wymieszaj dłonią. Jeśli masa jest zbyt sucha, dodaj trochę rosołu.
Dodawanie żurawiny: Do masy pasztetowej przeznaczonej do pieczenia w foremce dodaj suszoną żurawinę, szczyptę tymianku lub ziół prowansalskich.
Przygotowanie słoików i foremki: Masę pasztetową przekładaj do słoiczków, a masę z żurawiną przełóż do foremki (wysmarowanej masłem i posypanej bułką tartą). Wierzch pasztetu w foremce możesz lekko posypać papryką, a wierzch możesz posypać orzechami lub pistacjami.
Gotowanie słoików: Zakręcone słoiki z pasztetem wstaw do dużego garnka z wodą i gotuj przez ok. 30 minut.
Pieczenie pasztetu w foremce: Pasztet w foremce wstaw do piekarnika nagrzanego do 180°C (góra-dół, bez termoobiegu) i piecz przez ok. 60 minut, aż brzegi zaczną odchodzić od foremki.
Studzenie: Pasztet w foremce ostudź w piekarniku przy uchylonych drzwiczkach, a następnie w temperaturze pokojowej. Słoiki przechowuj w lodówce.
Wskazówki:
Yo Make również polubił
Szok! Amerykańskie pancakes lepsze niż w restauracji! Sekretny przepis szefa kuchni ujawniony!
Tort z Mascarpone, Maliny i Borówkami – Przepis
Chleby mleczne: miękkie, o smaku mleka i konsystencji rozpływającej się w ustach!
Bez piekarnika, bez mąki, szybki deser w 10 minut!