Błona: Znajduje się tuż pod skorupką, otacza i pozwala żółtku jaja stanąć w środku jajka. W rzeczywistości wewnątrz jajka znajdują się dwie nałożone na siebie błony, jedna przylega do skorupki, a druga otacza białko. Kiedy jajko jest złożone, błona oddziela się od skorupki i zaczyna tworzyć komorę powietrzną w dolnej części jajka. Jeśli błona jest oporna, wiedz, że twoje jajko jest świeże.
Białko jaja: inaczej zwane albuminą, stanowi prawie dwie trzecie wagi jajka. Składa się głównie z wody, białek i minerałów, pełni rolę protektora żółtka.
Żółtko: stanowi jedną trzecią wagi jajka. Żółtko jest bogate w minerały, witaminy i białka. Czasami spotykamy żółtka o różnych kolorach, jest to bezpośrednio związane z dietą spożywaną przez kurę.
Chalaza: to para białych zwiniętych sznurków, które służą do utrzymywania żółtka na miejscu. Czasami można znaleźć czarne plamki w pobliżu chalazy, nie stanowią one żadnego zagrożenia. Zazwyczaj występują po pęknięciu naczynia krwionośnego podczas formowania się jaja.
Wskazówki:
Po użyciu jajek nie wyrzucaj skorupek. Oto kilka prostych wskazówek, których należy przestrzegać!
Skorupki jaj są naturalnym nawozem, dostarczają roślinom składników odżywczych, które pomagają im rosnąć. Możesz je rozgnieść lub skompostować.
Są dobrym źródłem wapnia, możesz je upiec i dać ptakom lub psu (przeciw biegunce).
Udowodniono, że skorupki jaj łagodzą ból trawienny i wzmacniają gęstość kości. Rozważ spożywanie tych z hodowli ekologicznej (jaj gospodarskich), a nie przemysłowych.
Yo Make również polubił
Najsmaczniejsza polska ryba zastąpi karpia na Wigilię. Nie ma ości i nie śmierdzi mułem
ziemniaczane z twarogiem
Placuszki z Jogurtem i Jabłkami
Sałatka świąteczna z selerem i porem