Reklama
Reklama

Strzelczyk robi soczyste kotlety mielone. Nie wysychają dzięki 2 łyżkom ze słoiczka

Składniki:

  • 1 kg mięsa mielonego wieprzowego z łopatki
  • 350 g kaszy pęczak
  • 2 małe cebule
  • 1 jajko
  • 2 łyżki majonezu
  • 1 czubata łyżeczka musztardy
  • 2 małe kajzerki
  • 1 duża marchewka
  • 200 g pieczarek
  • garść suszonych leśnych grzybów
  • 2 ząbki czosnku
  • ok. 2 łyżki masła
  • sól i świeżo roztarty czarny pieprz do smaku

Dodatkowo: olej do smażenia, mleko do namaczania kajzerek i bułka tarta do panierowania.

Sposób przygotowania:

  1. Namoczcie bułki w mleku. Namoczcie suszone grzyby w ciepłej wodzie, następnie ugotujcie je do miękkości. Nie wylewajcie wody.
  2. Przepłuczcie kaszę pęczak. Przełóżcie do garnka, zalejcie wodą i gotujcie na sypko.
  3. W międzyczasie pokrójcie marchewkę w drobną kostkę i dodajcie do kaszy w garnku. Posólcie niewielką ilością soli.
  4. Przełóżcie mięso do miski. Dodajcie do niego majonez, musztardę, odciśnięte bułki namoczoną wcześniej w mleku, zetrzyjcie też do środka na drobnych oczkach lub w malakserze cebulę i 2 ząbki czosnku. Wbijcie 1 jajko, dodajcie sól i świeżo roztarty czarny pieprz. Wyróbcie na jednolitą masę, odłóżcie na 15 minut.
  5. Gdy mięso odpoczywa, kasza powinna być gotowa. Wyłączcie palnik i przykryjcie garnek. W tym czasie wchłonie resztę wody z garnka.
  6. Pokrójcie cebulę w kostkę, pieczarki posiekajcie w plasterki. Pokrójcie w mniejsze kawałki suszone i ugotowane wcześniej grzyby.
  7. Dłonie zwilżcie wodą i ulepcie kotlety. Opanierujcie w bułce tartej.
  8. Rozgrzejcie na patelni sporą ilość oleju. Obsmażajcie kotlety z obu stron na gorącym tłuszczu – zrumieńcie je po obu stronach.
  9. Zdejmijcie je na talerz. Na tłuszcz, na którym smażyły się kotlety, wrzućcie pokrojoną wcześniej cebulę, zeszklijcie.
  10. Dodajcie pieczarki. Podsmażajcie przez chwilę. Dodajcie suszone grzyby i pęczak na patelnię. Przyprawcie solą, świeżo roztartym czarnym pieprzem. Wymieszajcie.
  11. Dodajcie masło i trochę wody po gotowanych suszonych grzybach. Ułóżcie na wierzchu kotlety. Przykryjcie i włóżcie do nagrzanego na 180 st. C piekarnika.
  12. Pieczcie ok. 40 minut, bez termoobiegu.

Z czym podawać kotlety mielone pieczone w piekarniku?

Pan Tomek stawia na prostą surówkę z kiszonej kapusty z czerwoną cebulką – na przełamanie wyrazistych, ale dominujących grzybowo-mięsnych smaków i aromatów. Każda inna kwaskowata lub pikantna surówka również będzie tu pasować.

Reklama

Yo Make również polubił

Łatwe Ciasto Kakaowe

Polewa 135 g gorącej śmietany kremówki 150 g czekolady półsłodkiej 15 g masła niesolonego Rozmiar formy 8x8 cali (około 20x20 ...

Zupa z Serkami Topionymi – Idealna na Zimowe Dni: Przepis na Ciepło i Komfort

Jeśli używasz pora, pokrój go w cienkie plastry, uprzednio oczyszczając go z ziemi. Smażenie warzyw: W dużym garnku rozgrzej masło ...

Wigilijny Piernik

2 łyżeczki sody1 ½ opakowania przyprawy do piernika80 g czekolady mlecznej½ szklanki śmietany 30% Sposób przygotowania:Mąkę przesiej do miski, dodaj sodę ...

Wawrzyn i sól: mieszanka na wagę złota! Moja babcia nauczyła mnie używać go w ten sposób

FAQ 1. Czy mogę użyć zwykłej soli kuchennej zamiast morskiej? Tak, ale sól morska nadaje bardziej naturalny i subtelny smak ...

Leave a Comment